Aplaidumo pasekmės – piniginė rizika
Atliekant įvairius griovimo darbus, iš anksto tenka pasirūpinti leidimais, licencijomis, o taip pat – apgalvoti ir šiukšlių išvežimo klausimą. Nors iš pradžių gali pasirodyti, jog tai tik nedideli niuansai, keletas neapdairių sprendimų gali atsieiti itin didelėmis baudomis ir papildomomis laiko sąnaudomis. Atliekant demontavimo darbus, gresia tokios baudos:
- Už nelegalų šiukšlių utilizavimą;
- Už neteisėtai atliktus griovimo darbus;
- Už pažeistas darbo saugos taisykles.
Baudos už neteisėtą šiukšlių utilizavimą
Nusprendus atlikti griovimo darbus, teks pasirūpinti ir statybinių šiukšlių utilizavimu. Nors gali pasirodyti, jog paprasčiausias sprendimas tokiu atveju – nuvežti jas į miško gilumą, pasekmės už tokį neteisėtą šiukšlių išvežimą nepradžiugintų nei vieno. Ką šiuo atveju svarbu žinoti?
Gamtos apsaugai kiekvienais metais skiriamas vis didesnis dėmesys, todėl ir baudos didėja pakankamai sparčiu tempu ir šiuo metu gali siekti net kelis tūkstančius eurų. Priklausomai nuo to, kokios atliekos buvo išmestos, gali skirtis ir jos dydis – šiukšlės yra skirstomos į pavojingas ir nepavojingas, o taip pat svarbiu aspektu tampa ir jų apimtis.
Atskirti, kam priklauso utilizuotos šiukšlės, patyrusiems specialistams ilgai neužtrunka. Gamtos puoselėtojai taip pat nuolatos stebi situaciją ir yra linkę pranešti apie galimus nusižengimus, tad vargu, ar šiuo atveju pavyks išvengti nuobaudos už neteisėtus veiksmus. Neteisėtai vežantiems statybinį laužą į ne tam skirtas vietas, gresia 550 – 1500 Eurų bauda, tuo tarpu tokią veiklą organizuojantiems asmenims gali tekti susimokėti nuo 2300 iki 2900 Eurų. Apie tai, kai kur reikėtų išvežti statybines atliekas, skaitykite straipsnyje Sąvartynai. Atliekų priėmimo kainos ir vietos.
Dažnai nusprendžiama sutaupyti laiko ir papildomų lėšų, todėl į pagalbą pasitelkiamos šiukšlių išvežimo paslaugas teikiančios įmonės, kurios neturi reikalingų leidimų. Tokios bendrovės, siekdamos didesnio pelno, surinktas atliekas priduoda ne į atitinkamas punktus, o tiesiog išmėto šiukšles gamtoje. Nors atrodytų, jog tokiu atveju visa atsakomybė turėtų kristi ant pasamdytos įmonės pečių, baudą tenka susimokėti ir juos pasamdžiusiems asmenims. Tokiais atvejais tenka susimokėti 289 – 868 Eurų sumą siekiančias baudas ir pasirūpinti, jog šiukšlės atsidurtų specializuotose vietose, todėl laukia ne tik papildomos išlaidos, bet ir kiti nemalonumai.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog remiantis dabartiniais įstatymais, baudą už neteisėtą šiukšlių utilizavimą tenka sumokėti ne pavieniam fiziniam asmeniui, bet pačiai įmonei. Atlikus įstatymus pažeidžiančius veiksnius, dažnai mėgstama ieškoti vieno kaltininko, tačiau šiuo atveju taip išsisukti nepavyks ir nukentės visos įmonės geras vardas bei reputacija.
Nusprendusių statybines atliekas sudeginti, taip pat laukia nemalonumai ir administracinės baudos. Todėl šiuo atveju yra dvi išeitys – patiems išvežti šiukšles į jų priėmimo punktus arba samdyti įmonę, kuri atlieka šiuos darbus ir turi visas reikalingas licencijas. Tuomet pavyks išsaugoti švarią gamtą ir patiems išvengti papildomų nemalonumų.
Baudos už neteisėtai atliktus griovimo darbus
Nusprendus atlikti griovimo darbus daugiabutyje, pirmiausia laukianti užduotis – išsiaiškinti, ar siena yra nešančioji, ar tiesiog atitveriančioji. Atsakyti į šį klausimą gali padėti namo administratorius, techninis namo prižiūrėtojas, arba projektuotojas – jam tuomet reikėtų pateikti namo projektą. Šią informaciją galite išsiaiškinti ir patys, kadangi buto plane nešančiosios sienos yra pažymėtos storesne linija, tačiau norint sužinoti tikslesnę informaciją, vertėtų pasikliauti specialistais.
Kadangi nešančiosios sienos yra laikomos bendro naudojimo dokumentais, norint jas išgriauti, bus reikalingi specialūs leidimai – šiuo atveju reikės gauti daugumos namo gyventojų sutikimus dėl atliekamų griovimo darbų. Tuomet kaimynai gali paprašyti pateikti specialų projektą, kuriame aiškiai matytųsi, ar būsimos rekonstrukcijos nepakenks bendrai namo būklei ir ji tikrai išliks stabili, tad papildomai teks samdyti architektus ar kitus šios srities specialistus, kurie sugebėtų atlikti išsamią namo analizę ir pateikti galutinius rezultatus.
Išsiaiškinus, jog siena, kurią planuojama griauti, yra tik atitveriančioji, papildomais leidimais pasirūpinti nereikės, tačiau jeigu tai yra ypatingas statinys (pastatai, stovintys saugomoje teritorijoje ar kultūros paveldo teritorijoje), bus reikalingas ir savivaldybės rašytinis sutikimas.
Tais atvejais, kai siena yra nešančioji, taip pat reikės gauti savivaldybės sutikimą, nepriklausomai nuo to, koks yra pastato tipas – tuomet su savimi reikės turėti buto planą ir daugiau kaip pusės kitų namo gyventojų sutikimą. Kai leidimas bus gautas, teks samdyti projektuotoją, kuris galėtų perbraižyti buto planą ir tik tuomet galėsite imtis tolimesnių veiksmų. Nesilaikant šių taisyklių ir griaunant nešančiąsias namo sienas be leidimų, laukia baudos, kurios gali svyruoti nuo 580 iki 3500 Eurų, o taip pat išgriautą sieną gali tekti atstatyti, tad vienas neapdairus žingsnis kainuos ne tik nemažai papildomų išlaidų, bet ir brangaus laiko. Maža to, neišsiaiškinę tikslios situacijos, patys rizikuojate viso namo technine būkle – jeigu Jūsų kaimynai anksčiau taip pat buvo nusprendę savivaliauti, galima tikėtis paties blogiausio.
Baudos už pažeistas darbo saugos taisykles
Darbo sauga ir darbuotojų sveikata būtina pasirūpinti visų įmonių darbuotojams, tačiau griovimo ar statybų darbuose kur kas daugiau rizikos, tad šiuo atveju ypatingai svarbu laikytis visų numatytų taisyklių. Priešingu atveju laukia ne tik baudos, bet ir pavojus atliekamų darbų produktyvumui bei papildomos laiko ir pinigų sąnaudos atsitikus nelaimingam įvykiui darbo metu.
Nors gali pasirodyti, jog šiuos nesklandumus pavyks nuslėpti, vis dėl to, pakankamai dažnai vykdomi darbo inspekcijos reidai nepraleidžia pro akis nei vieno taisyklių nesilaikymo, o baudų dydis taip pat nenustoja kilti.
Itin dažnai nusprendžiama griovimo darbams samdyti nekvalifikuotus, nelegalius darbuotojus, kurie kainuoja kur kas pigiau, tačiau šiuo atveju vertėtų pagalvoti, ar iš tikrųjų pavyks sutaupyti. Bauda už nelegalų darbą siekia nuo 1000 iki 5000 Eurų, o jeigu tokių darbuotojų yra ne vienas, kur kas labiau verta atlikti visas reikalingas procedūras ir pasamdyti legalius darbuotojus. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog atliekant tam tikrus specifinius darbus, neužteks vien tik pasamdyti darbuotojo oficialiai – laikantis visų taisyklių, toks samdinys taip pat turės turėti ir atitinkamą kvalifikaciją.
Kalbant apie darbų saugą, nesilaikant nustatytų reikalavimų, galima tikėtis baudos nuo 80 iki 880 Eurų, tačiau jeigu dėl šių taisyklių pažeidimų gali kilti sveikatai pavojingų nutikimų ar kitų rimtesnių padarinių, ši suma gali išaugti iki 500 – 2000 Eurų. Nelaimingus atsikimus darbe dažnai mėgstama nuslėpti, tačiau jeigu tokia situacija išaiškėtų, tektų sumokėti nuo 300 iki 1500 Eurų.
Recent Comments