Pastaruoju metu vis dažniau susiduriame su problema, kai senus baldus ar stambiagabarites atliekas išvežti siūlo nelegalūs atliekų vežėjai. Tokie nesąžiningi vežėjai įdeda skelbimus „Išvežame senus baldus ir stambiagabarites atliekas“, tačiau iš jūsų surinktų atliekų tinkamai nesutvarko, – jos randamos pamiškėse ar nelegaliuose sąvartynuose. Nusprendėme pasidalinti mūsų per daugiau kaip 12 metų sukaupta informacija ir patirtimi, kaip teisingai pasirinkti senų baldų ir stambiagabaričių atliekų utilizavimo įmonę.

Nusprendus pakeisti senus baldus, atliekant būsto remontą susiduriama su problema, kur dėti stambiagabarites ar statybines atliekas, kaip jas tinkamai utilizuoti. Kaip žinia, jų negalima mesti į buitinių atliekų konteinerius, o būtina pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Neturint galimybių – tinkamo transporto, laiko, įgūdžių ir t. t. – atliekas ar šiukšles pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikšteles pačiam, galima pasinaudoti tokias paslaugas teikiančios bendrovės pasiūlymais.

 

Ar sąžinė gali būti rami?

Suprantama, kad tokių paslaugų žmogui prireikia gana retai. Todėl daugelis jų teikėjų ieško per pažįstamus ar tiesiog internete. Čia suvedę paiešką „baldų išvežimas“, „senų baldų utilizavimas“, „senų baldų išvežimas Vilniuje“, „stambiagabaričių atliekų išvežimas“, „stambių atliekų išvežimas“, „šiukšlių išvežimas“ ir pan. gauname sąrašą įmonių, kurios siūlo tai padaryti.

Kaip dažnas renkasi senų baldų ar stambiagabaričių atliekų išvežimo paslaugą? Prisipažinkime – dažnai pagrindiniu apsisprendimo kriterijumi tampa siūloma paslaugos kaina. Tuomet sutariame dėl išvežimo laiko, atvykę vežėjai pasikrauna jūsų atliekas, susimokame ir jau atrodo, kad ramia sąžine būste galime įkurdinti naujus baldus ar susitvarkyti atsilaisvinusiame sandėliuke. Juk sąžinė iš tiesų rami: atliekų neišmetėme prie laiptinės ar konteinerių, pakelėje ar miške, jas patikėjome tinkamai sutvarkyti iškviestiems specialistams pagal galiojančias taisykles.

Stop! Sąžinė rami, kol jūs vis dar tikite, kad savo atliekas patikėjote sąžiningiems jų tvarkytojams. Deja, bet realybė vis dažniau nuvilia. Pastaruoju metu reklamuojasi vis daugiau atliekų vežėjų, kurių tikslas – ne tinkamai sutvarkyti atliekas, o tik kuo greičiau ir lengviau užsidirbti. Paprastai jie kuria tinklapį po tinklapio, kad nebūtų atsekti, deda reklamas internete, platina skelbimus prie laiptinių apie tariamai legaliai teikiamas atliekų išvežimo paslaugas. Susirinkę užsakymų jie pradeda atliekų išvežimo „versliuką“ viliodami klientus ypač mažomis paslaugos kainomis. Šios kainos dažniausiai net mažesnės, nei kainuoja tokias atliekas priduoti stambiagabaričių atliekų aikštelėje ar pristatyti galutiniam atliekų tvarkytojui, kuris atliekas išrūšiuoja ir galutinai sutvarko.

Pagalvokite, kur tuomet atrasite savo senus baldus ar stambiagabarites atliekas, jei apsišaukėliams atliekų tvarkytojams jas priduoti tinkamam utilizavimui tiesiog neapsimoka?

Kiek kainuoja priduoti statybines atliekas?

Taigi, už kokią kainą jums siūloma paslauga ir kiek ji realiai kainuoja, kad pridavus senus baldus, stambiagabarites ar statybines atliekas sąžinė iš tiesų būtų rami?

Pavyzdžiui, įvedus paiešką internete „statybinių atliekų išvežimas Vilniuje“ ir radus tokią paslaugą reklamuojantį skelbimą matome, kad pigiausiai paslaugą su pakrovimu ir išvežimu galima įsigyti mokant po 14–15 eurų už 1-ą kubinį metrą.

Vilniaus mieste yra bent 4-ios aikšteles, kuriose priima statybines atliekas galutiniam sutvarkymui. Įsitikiname, kad priduoti 1 kubinį metrą statybinių atliekų tokioje aikštelėje kainuoja 18,15 euro (15 eurų + 21 % PVM). Tai – tik statybinių atliekų pridavimo kaina. Joje neįskaičiuota transporto ir statybinių atliekų pakrovimo paslaugos, reklamos sąnaudos, darbo užmokestis vežėjams, mokesčiai valstybei. Ar manote, kad tokie statybinių atliekų vežėjai nuolat dirba nuostolingai ir jums dar primoka, kad juos samdote? Pagalvokite sąžiningai, ar jūsų sąžinė gali būti rami, kai paslaugas užsakote pas tokius „verslininkus“?

 

Kaip apgaunami gyventojai dėl atliekų išvežimo

Išaiškėjo keli pagrindiniai būdai, kaip užsidirba tokie „verslininkai“.

Vienas iš populiariausių – užsakovui priskaičiuoti gerokai didesnį išvežamų atliekų tūrį, nes jis moka už kiekvieną kubinį metrą. Retas sugeba susiskaičiuoti, kiek kubų stambiagabaričių ar statybinių atliekų pridavė.

Kitas variantas – seni baldai, stambiagabaritės ar statybinės atliekos tiesiog nenuvežamos iki galutinio tvarkytojo, o atsiduria aplinkiniuose miškuose, garažų masyvuose, „niekieno“ sklypuose ar naktimis atvežami ir paliekami mūsų kiemuose prie bendrų buitinių atliekų konteinerių. Pastaruoju atveju mes, gyventojai, dar papildomai susimokame už tokių atliekų išvežimą.

 

Atsakomybė už nesutvarkytas atliekas

Dažnai gyventojas galvoja, kad pasamdęs atliekų vežėją ir pridavęs jam atliekas bei sumokėjęs už išvežimo paslaugą jau gali būti ramus, nes toliau už atliekas atsakingas pasamdytas atliekų vežėjas. Bet taip nėra. Pagal įstatymą už visišką atliekų sutvarkymą atsakingas jų darytojas (užsakovas). Ir pasirinkti atsakingą bei tinkamą atliekų vežėją yra jo prievolė bei atsakomybė.

Į mus nuolat kreipiasi žmonės su prašymais, ar galime surinkti atliekas miške ar „niekieno“ sklype ir išsivežti į sąvartyną bei pateikti dokumentus, kurie patvirtintų tinkamą jų utilizavimą. Dokumentus vėliau reikia pateikti Aplinkos apsaugos departamentui.

Kaip žmogaus priduotos vežėjui ir „sutvarkytos“ atliekos atsirado miške ar „niekieno“ sklype? Paaiškėja, kad žmonės susiranda internete skelbimus apie senų baldų ar stambiagabaričių atliekų išvežimą, užsisako paslaugą, atliekas vežėjas išsiveža, bet… Paskui tos atliekos randamos bet kur išmestos.

Aplinkosaugininkai sučiupo miško teršėjus / VRAAD Vilniaus miesto agentūros nuotr.

Kaip nustatomas „niekieno“ atliekų savininkas

„Niekieno“ atliekų savininką paprastai lengva surasti. Iškratomi keli maišai su neleistinoje vietoje paliktomis šiukšlėmis ir ieškoma čekių ar sąskaitų faktūrų, apmokėjimų už prekes ar paslaugas. Ant įpakavimo dėžių ieškoma prekių pristatymo adresų ar pavardžių. Taip ir surandamas atliekų savininkas.

Tai išsiaiškinę Aplinkos apsaugos departamento specialistai fiksuoja pažeidimą, fotografuoja ir keliauja pas atliekų šeimininką. Šis atvykusiems pareigūnams paprastai aiškina, kad pasisamdė atliekų vežėjus ir apmokėjo paslaugą. Tuomet inspektoriai paprašo apmokėjimą įrodančių dokumentų.

Jeigu gyventojas pateikia dokumentus, įrodančius atliekų išvežimą, visos pretenzijos automatiškai perkeliamos atliekų vežėjui.

Tačiau pasinaudoję minėtų „verslininkų“ šiukšlių išvežimo paslauga jokio dokumento gyventojas negauna. Tada visa atsakomybė tenka gyventojui: skiriama bauda ir įpareigojimas susitvarkyti atliekas, pristatyti jas į sąvartyną ir pateikti įrodančius dokumentus, kad atliekos buvo sutvarkytos tinkamai.

Praktika liudija, kad jei gyventojas inspektoriams net ir nurodo tinklapį, skelbimą ir kontaktinį „verslininko“ telefono numerį, šie nelegalaus šiukšlių vežėjo neieško. O jei gyventojas skambina pats, „verslininkas“ nutraukia pokalbį ir jau netrukus toks telefono numeris būna neveikiantis. Visos problemos paliekamos užsakovui.

Viena naujausių apgavysčių istorijų: „Mano šiukšlės Neries regioniniame parke?“

Neseniai paskambino žmogus ir paprašė surinkti jo šiukšles… Neries regioninio parko miške. Dar jis būtinai reikalavo, kad pateiktume šiukšlių sutvarkymą įrodančius dokumentus.

Tapo įdomu, kaip skambinusiojo šiukšlės atsidūrė Neries regioniniame parke, už 35 km nuo jo namų. Kai atvažiavome į „šiukšlyną“, klientas parodė, kad jo šiukšlės išpiltos tiesiog ant miško keliuko. Kol jas krovėmės, klientas pasiguodė, kad internete surado skelbimą, jog „nebrangiai išvežame atliekas“. Užsisakė paslaugą vieną kartą, po to prireikė dar kartą. Vėl atvažiavo, susikrovė šiukšles, klientas sumokėjo.

Tačiau apmokėjimą patvirtinančių dokumentų vežėjai neišrašė, teigdami, kad „įmonės direktorius atostogauja, dokumentus išrašys grįžęs iš atostogų, o pinigai reikalingi iš karto, nes reikės susimokėti sąvartyne“. Klientas patikėjo.

Po kelių dienų skambina Neries regioninio parko darbuotojas ir informuoja, kad miške rastos jam priklausančios šiukšlės, – tai liudija tarp šiukšlių aptikti dokumentai su adresu ir pavarde. Gamtą gerbiantis klientas nustebęs net kelis kartus perklausė: „Mano šiukšlės Neries regioniniame parke?“.

Atvykęs į vietą pats įsitikino, kad tai tikrai visos jo „sąžiningai“ priduotos šiukšlės. Buvo surašytas protokolas, paskirta bauda ir įpareigojimas šiukšles tinkamai sutvarkyti. Nesutvarkys – gresia dar 600 eurų bauda ir priverstinis išieškojimas už atliekų sutvarkymą.

Dar vienas smūgis kliento laukė, kai šiukšlės jau buvo sukrautos į mašiną, miškas sutvarkytas. Jo paprašėme susimokėti už 7 kubinius metrus šiukšlių – tiek jų prikrovėme. Klientą tai piktai nustebino: „Bet juk apgavusieji vežėjai iš manęs pareikalavo susimokėti už 14 kubinių metrų!“.

Pasirodo, žmogelis buvo apgautas net tris kartus:1) „verslininkai“ jam nurodė du kartus didesnį šiukšlių tūrį, t. y. jis „pigiai“ sumokėjo dvigubą kainą, 2) šiukšlės buvo išvežtos ne į sąvartyną, o į mišką, ir 3) jam teko sumokėti baudą bei antrą kartą už tų pačių atliekų išvežimą. Jau neskaičiuojant sugaišto laiko ir sugadintų nervų.

 

Eksperimentas: ar senus baldus ir šiukšles veža legaliai?

Norėdami patikrinti, kiek skelbimus „šiukšlių išvežimas“ internete sudėjusiųjų jas veža legaliai, atlikome paprastą eksperimentą: į paieškos tinklapį suvedėme raktažodžius „šiukšlių išvežimas“. Pirmajame puslapyje parodė 7-is mokamus skelbimus su prierašu „Reklama“, kurių kiekviename skelbtasi, kad teikiamas šiukšlių išvežimas Vilniaus mieste.

Patikrinome kiekvieną iš jų, ieškodami privalomos pateikti informacijos apie atliekų vežėją: įmonės pavadinimo, adreso, rekvizitų ir numerio Atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR). Rezultatas: iš 7-ių tinklapių tik 2-juose buvo įmonės rekvizitai. 5 puslapiuose rodė tik e. paštą ir telefono numerį. Ar šiukšlių išvežimo paslaugas teikiant legaliai reikia slėpti įmonės rekvizitus? Beje, tik turint įmonės rekvizitus galima patikrinti, ar ji teisėtai teikia atliekų išvežimo paslaugas.

 

Kaip patikrinti, ar atliekų išvežimo paslaugos teikiamos teisėtai

Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, reikia atitikti bent 2 reikalavimu, kad atliekų išvežimo paslauga būtų teikiama legaliai: 1) Atliekų vežėjas privalo būti juridinis asmuo, t. y. įmonė, ir 2) įmonė turi būti užregistruota ir įtraukta į Atliekų tvarkytojų valstybės registrą. Jame prie įmonės dar nurodyti kodai atliekų, su kuriomis tokia įmonė turi teisę dirbti ir jas tvarkyti.

Patikrinti, ar įmonė turi teisę teikti atliekų tvarkymo paslaugas, galima Aplinkos ministerijos tinklapyje https://atvr.am.lt suvedus dominančios įmonės pavadinimą į tam skirtą laukelį. Jei tikrinamos įmonės nėra tarp užregistruotų įmonių, jums parodys rezultatą: „Nėra duomenų“. Vadinasi, tokia įmonė neturi teisės teikti atliekų išvežimo ir tvarkymo paslaugų.

Jei įmonė užregistruota, jums parodys įmonės rekvizitus, adresą, kontaktinius duomenis, datą, nuo kada įmonė užregistruota tarp įmonių, turinčių teisę vykdyti atliekų išvežimo paslaugą. Taip pat yra nurodytas unikalus įmonės ATVR kodas. Jį paspaudę atversime išsamesnį aprašymą: įmonės leidimus, sutartis, licencijas, išvardintus pavadinimus ir statistinius kodus atliekų, su kuriomis įmonė turi teisę dirbti ir jas tvarkyti.

Taip patys per kelias minutes galite patikrinti, ar konkretus vežėjas legaliai teikia šiukšlių tvarkymo paslaugas.

 

Mylėkime savo šalį ir gamtą!

Šio straipsnio tikslas – ne konkrečios įmonės paslaugų reklama. Siekiame pasidalinti savo ilgamete patirtimi ir informuoti gyventojus apie galimai daromus nusikaltimus prieš šalį ir gamtą, kad žmonės susimastytų, kam patiki sutvarkyti atliekas, ar jų šiukšlės neatsidurs miške.

Rekomenduojame skirti truputį daugiau laiko pasirenkantis, iš ko užsisakyti senų baldų išvežimo ir utilizavimo bei stambiagabaričių ir statybinių atliekų išvežimo Vilniuje paslaugas. Kaip įsitikinote, iš pirmo žvilgsnio mažesnė paslaugos kaina gali tapti dideliu galvos skausmu, baudomis ir papildomomis išlaidomis, gėda ir laiko gaišinimu.

Pasitikrinkite, ar įmonė turi teisę siūlyti šiukšlių išvežimo paslaugą ir rinkitės tik legalius atliekų tvarkytojus. Branginkite savo šalies gamtą, savo laiką ir ramybę.

Už švaresnę ateitį dabar ir mūsų vaikams!

Call Now Button